Inkwizycja – krew, fanatyzm, degrengolada… Czyżby?

Słowo „inkwizycja” pochodzi od łacińskiego słowa „inquisitio” – „przesłuchanie”, które pierwotnie oznaczało rzymską procedurę sądową , charakteryzującą się tym, że wszystkie istotne funkcje procesowe skupiały się w rękach jednej osoby (sędzia, obrońca, prokurator), mającej za zadanie, używając racjonalnych środków dowodowych (świadkowie, dokumenty) ustalić stan faktyczny. Procedura ta zanikła po upadku Cesarstwa. Zaczęła odradzać się w XII/XIII w. zaadaptowana przez Kościół do walki z herezją.
Dzieje Świętego Oficjum to temat rzeka: szeroki, ciekawy, pełen zawiłości i zastrzeżeń. Powstaje o nim wiele prac naukowych, które wciąż nie wyczerpują tego zagadnienia. Nic dziwnego – w końcu mówimy o instytucji działającej przez siedem wieków na prawie całym kontynencie europejskim i nie tylko. Na spotkaniu nakreślimy li tylko ogólne ramy, przybliżymy motywy i ducha ożywiającego Inkwizycję oraz obalimy kilka mitów, które od czasów Reformacji zaczęły narastać wokół Świętej Inkwizycji.

Zapraszamy do udziału w naszym spotkaniu w dniu 5 listopada 2020 (czwartek) o 19:30. Jest możliwy udział online! W celu uzyskania linku lub dodatkowych informacji prosimy o kontakt via Facebook lub mail.

Dodaj komentarz